Nemecká štúdia zistila, že 76% ľudí infikovaných koronavírusom trpí trvalými následkami podobne ako po srdcovom infarkte.


Dve nové štúdie z Nemecka naznačujú, že koronavírus zanecháva na ľudoch rôzne poškodenia, primárne na kardiovaskulárnom systéme. Je zrejmé, že tento “respiračný” vírus taktiež útočí na kardiovaskulárny systém, ako aj na mnohé ďalšie orgány vrátane obličiek a mozgu, no nové štúdie vrhajú svetlo na znepokojujúce poškodenie samotného srdca.

Prvá nemecká štúdia zistila, že 76% zo 100% ľudí ktorí prežili samotný koronavírus malo známky poškodenia, podobné ako po infarkte. Táto štúdia bola prevedená na 100 účastníkoch.

Druhá štúdia, ktorá sa taktiež uskutočnila v Nemecku, zistila, že viac ako polovica ľudí, ktorí zomreli po nakazení s vírusom COVID-19, mala vo svojich srdciach vysokú hladinu vírusu.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho môže dané poškodenie trvať, alebo ako to v praxi môže zvýšiť riziko infarktu, mozgovej príhody alebo iných život ohrozujúcich kardiovaskulárnych problémov. Tieto štúdie však môžu vysvetlovať, prečo sa ľudia ktorí boli predtým úplne zdraví cítia aj týždne alebo mesiace po nakazení koronavírusom slabí a unavení.

Okrem toho autori tejto štúdie a odborníci naliehajú na to, aby lekári monitorovali zdravie pacientov s COVID-19 dlho potom, čo sa vírus zbavil.

Nutno ale dodať, že tieto štúdie sú zatiaľ iba naozaj predčasné a iba čas ukáže aké následky postihujú ľudí ktorí koronavírus prežili.

Zdroj: boston.com